مقالات دکتر سلیمی

پوبارک زودرس و نقش متخصص غدد

تاریخ درج مقاله: 1397/02/16

یکی از اختلالات بلوغ زودرس (precocious puberty) در میان نوجوانان، پوبارک زودرس (pubarche) است که بسیاری از خانواده ها بدلیل نگرانی از این مسئله فرزند خود را جهت شناسایی و درمان به متخصص غدد می برند.

ادامه مطلب

پیشگیری از پوکی استخوان

تاریخ درج مقاله: 1396/11/11

بنابراین بهتر است در صورت ابتلا به بیماری پوکی استخوان ، هر چه سریعتر فرد جهت درمان به یک پزشک متخصص مراجعه کند. اما بهترین کار پیشگیری از پوکی استخوان است.

ادامه مطلب

تیروئید چیست

تاریخ درج مقاله: 1397/02/16

غده تیروئید (Thyroid) یکی از غده های مهم بدن انسان است که جلوی گردن و در حنجره قرار دارد. تیروئید از نوع غدد درون ریز (endocrine gland) می باشد که چندهورمون ترشح می کند

ادامه مطلب

بیماری دیابت چیست؟

تاریخ درج مقاله: 1396/10/23

بیماری دیابت که با نام های دیگری چون مرض قند یا بیماری قند هم شناخته می شود، یکی از بیماری های شایع در جهان است که موجب اختلال در سیستم سوخت و ساز بدن یا اصطلاحا متابولیسم (Metabolism) می شود

ادامه مطلب

کنترل قند خون در دیابت

تاریخ درج مقاله: 1396/10/23

اطلاع از مقدار قند خونتان می توانید از یک سنجش گر دیجیتالی استفاده نمایید. این روش بسته به اینکه از چه نوع وسیله ای استفاده شود متغیر است اما معمولاً یک قطره خون بر روی نوار آزمایش اشباع شده از یک ماده شیمیایی که با گلوکز واکنش انجام می دهد، قرار می گیرد.

ادامه مطلب

مشکلات و بیماری های تخمدان

تاریخ درج مقاله: 1396/04/28

تخمدان‌ها یک جفت اندام تولید کننده تخمک یا به بیان دیگر سلول‌های تخمک هستند که سلامتی دستگاه تناسلی زنانه را حفظ می‌کنند. تخمدان‌ها، مانند همتای خود در دستگاه تناسلی مردانه یعنی بیضه‌ها، گناد یا غده جنسی محسوب می‌شوند. در مجموع باید گفت که این غده‌های جنسی در اصل اندام‌های تناسلی هستند.

ادامه مطلب

انواع اختلال در غدد درون ریز

تاریخ درج مقاله: 1396/04/25

نارسایی غده ی فوق کلیه (آدرنال) : در این نارسائی غده ی فوق کلیه ، هورمون کورتیزول و گاهی اوقات هورمون آلدوسترون را به مقدار بسیار کمی آزاد می کند. علائم این نارسائی عبارت اند از : خستگی ، نارحتی معده ، کم آبی و تغییرات پوستی . بیماری آدیسون نوعی نارسائی غده ی فوق کلیه است.

ادامه مطلب