بیماری پوکی استخوان  یکی از بیماری های شایعی است که متاسفانه امروزه گریبان گیر میلیون ها نفر در سطح جهان شده است. در این بیماری بافت استخوان ها تحلیل می رود و به مرور ضعیف و شکننده می شوند. به همین جهت بهتر است تا حد امکان، از این بیماری پیشگیری به عمل آید در غیر این صورت علائم اولیه آن ظاهر شده و حتی ممکن است فرد دچار شکستگی در نواحی از بدن مانند لگن، مچ دست و یا ستون فقرات شود. توجه داشته باشید که استخوان، یکی از بافت های زنده بدن است و مرتب استخوان های قدیمی در بدن الز بین می روند و استخوان های جدید ساخته می شوند. اگر این روند بهم بخورد و میزان استخوان های از دست رفته بیشتر از استخوان های جدید و ساخته شده باشد، در آن صورت بدن دچار بیماری پوکی استخوان می شود.  

بنابراین بهتر است در صورت ابتلا به بیماری پوکی استخوان ، هر چه سریعتر فرد جهت درمان به یک پزشک متخصص مراجعه کند. اما بهترین کار پیشگیری از پوکی استخوان است. به خصوص کسانی که به سنین میانسالی و یا پیری رسیده اند، باید به این مسئله توجه داشته باشند. اگر روش هایی که در این مقاله به شما معرفی می کنیم، را به دقت اجرا کنید، احتمال ابتلای شما به بیماری پوکی استخوان بسیار کم و بلکه نزدیک به صفر خواهد شد. در اینجا این روش ها را به اتفاق مرور می کنیم:

- ورزش:

اولین قدم برای جلوگیری از پوکی استخوان، ورزش است. انجام نرمش و حرکات ورزشی علاوه بر بهبود خون رسانی در بدن، موجب تقویت عضلات، ماهیچه ها و به خصوص استخوان ها هم می شود. بهترین حالت این است که جوانان و نوجوانان از همان سنین کم اقدام به فعالیت های ورزشی کنند و این کار را تا سنین بالاتر هم ادامه بدهند. ورزش هایی مانند شنا، کوهنوردی، بسکتبال و یا پیاده روی و دومیدانی می توانند تا حد زیادی به استخوان های بدن شما کمک کنند. هرگز ورزش را فراموش نکنید.

- نوشیدن به اندازه کافی آب و مایعات:

حتما شنیده اید که نوشیدن آب برای بدن بسیار مفید است، البته نوشیدن آب میوه های طبیعی هم می تواند بسیار کمک موثری به سلامتی بدن و به خصوص استخوان ها کند. مصرف مرتب آب میوه می تواندت در دراز مدت به سلامتی استخوان ها و پیشگیری از پوکی اسنخوان به شما کمک کند.

- مصرف شیر و لبنیات:

حتما شنیده اید که توصیه می شود روزانه یک لیوان شیر مصرف کنید. یکی از دلایل آن این است که شیر حاوی کلسیم بوده و به رشد و بازسازی استخوان ها کمک شایانی می کند. حتی در سنین بالا. شیر یک منبع طبیعی بسیار مفید برای بدن و جلوگیری از پوکی استخوان است که باید مصرف مرتب آنرا در نظر داشته باشید.البته در این کار افراط هم نکنید چرا مصرف بیش از حد شیر و لبنیات می تواند موجب بروز عوارض قلبی عروقی در بدن شود.


نقش لبنبات در پیشگری از پوکی استخوان


- مصرف کم قند و شکر:

تا جای امکان سعی کنید مصرف قند و شکر و خوردنی هایی که حاوی مقادیر زیادی از آنها هستند - مثل کیک و شیرینی - را محدود کنید. مصرف زیاد و بیش از حد قند برای بدن اصلا مفید نیست و علاوه بر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، برای استخوان ها هم مضر است.

- کاهش مصرف گوشت قرمز:

مصرف مدوام گوشت قرمز، یکی از مواردی است که باید آنرا تعدیل کرد و تا حد امکان کاهش داد. خوردن غذاهای سرشار از گوشت قرمز و کنسروها اسیدی هستند و وجود مقدار زیاد آنها اصلا برای بدن خوب نیست. بنابراین جدا توصیه می کنیم که در هر سنی که هستید، سعی کنید خوردن این گونه مواد غذایی را کم و یا متوقف کنید. در عوض به مصرف سالاد و مواد غذایی طبیعی که قلیایی هستند مانند میوه و سبزیجات بپردازید که برای استخوان بندی بدن بسیار مفیدترند.

- استفاده از مکمل های کلسیم:

در صورتی که فکر می کنید مصرف روزانه کلسیم شما به اندازه کافی (معمولا بین 600 تا 800 میلی گرم) نیست، می توانید با مصرف قرص های مکمل کلسیم، تا حدی این مشکل را برطرف و جبران کنید. البته بهتر است که با مراجعه به دکتر و زیر نظر او این کار انجام شود. در نهایت این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ چیزی جایگزین کامل و صددرصد مصرف مواد طبیعی حاوی کلسیم نیست.

- نور خورشید و ویتامین D:

شاید تعجب کنید اگر به شما بگوییم که نور خورشید می تواند به استخوان های شما کمک کند. در واقع زمانی که در برابر نور خورشید قرار می گیرید، بدن شما شروع به ساخت ویتامین D می کند که یکی از ویتامین های مفید بدن برای استخوان هاست. بنابراین دریافت ویتامین D چه از طریق نور خورشید و چه از طریق مواد غذایی، می تواند به پیشگیری از پوکی استخوان کمک کند.

- مصرف گیاهان و سبزیجات:

در دوران قدیم، در سفره های غذای ایرانی همیشه سبزی تازه پیدا می کردید که در واقع یکی از رازهای سلامتی نسل های پیشین بود. امروزه گفته می شود که بسیاری از سبزیجات و گیاهان، استخوان ساز هستند مانند اسفناج، تخم کتان، کنجد، کلم بروکلی، سیر، پیاز، جو، گیاه یونجه، جعفری، گزنه، بادام و ... که می تواند به استخوان سازی و پیشگیری از پوکی استخوان کمک کند. مصرف سبزیجات و گیاهان را فراموش نکنید.

- کاهش مصرف مواد کافئین دار:

مصرف زیاد محصولات و موادی مانند چای کارخانه ای، قهوه و به خصوص نوشابه همه برای سلامتی انسان مفید نیست. به خصوص نوشابه که اصلا نوشیدن آن توصیه نمی شود و مضرات آن بسیار زیاد بوده و می توان گفت که در حالت کلی برای سلامتی مضر است و یکی از صدماتی که به بدن وارد می کند جذب کلسیم بدن است. نوشیدن نوشابه موجب ضعیف بافت استخوان های بدن و بروز پوکی استخوان می شود. از طرف دیگر قهوه و چای تولید شده در کارخانجات هم باید مصرف شان محدود شود و گرنه مصرف آنها هم می تواند موجب ضعیف شدن استخوان شود. در عوض با مصرف شیر، چای سبز و مواد طبیعی از این قبیل، به سلامتی خود و به خصوص استخوان هایتان کمک کنید.