مشکلات و بیماری های تخمدان
تخمدان‌ها یک جفت اندام تولید کننده تخمک یا به بیان دیگر سلول‌های تخمک هستند که سلامتی دستگاه تناسلی زنانه را حفظ می‌کنند. تخمدان‌ها، مانند همتای خود در دستگاه تناسلی مردانه یعنی بیضه‌ها، گناد یا غده جنسی محسوب می‌شوند. در مجموع باید گفت که این غده‌های جنسی در اصل اندام‌های تناسلی هستند.

تخمدان‌ها علاوه بر نقش داشتن در تولید تخمک، به دلیل ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون یعنی هورمون‌های ضروری برای باروری و عملکرد طبیعی دستگاه تناسلی، جزء غدد درون‌ریز به شمار می‌آیند.
تعدادی از شرایط مختلف، از کیست تا تومور می تواند سبب درد تخمدان شود. تخمدانها در پایین شکم قرار گرفته است. این بدان معنی است که اگر شما درد تخمدان دارید به احتمال زیاد آن را در پایین شکم، زیر ناف و لگن خود احساس می کنید
این مهم است که هر گونه درد لگن باید توسط دکتر متخصص زنان بررسی می شود. چند شرایط مختلف می تواند سبب آن شود.

انواع درد تخمدان

درد در تخمدان هم می تواند حاد یا مزمن باشد. درد حاد تخمدان به سرعت ( بیش از چند دقیقه یا چند روز ) می آید و در یک دوره کوتاه از زمان از بین می رود. درد مزمن تخمدان معمولا به تدریج شروع می شود. سپس آن درد برای چند ماه به طول می انجامد.
درد تخمدان ممکن است مستمر، و یا ممکن است بیاید و برود. ممکن است با فعالیت های خاص، مانند ورزش و یا ادرار کردن بدتر شود این می تواند خفیف باشد که شما متوجه نشوید. یا درد در تخمدان می تواند آنقدر شدید باشد که با کار زندگی روزانه تداخل کند.

تشخیص علت درد تخمدان

دکتر شما یک تاریخچه کامل پزشکی را پرسیده و معاینه فیزیکی انجام می دهد و سوالاتی در مورد درد می پرسد سوالات ممکن است شامل:

احساس درد در چه قسمتی است ؟
چه موقع شروع شد؟
هر چند وقت یک بار شما احساس درد دارید؟
آیا فعالیت، درد بهتر را یا بدتر می کند؟
چگونه درد را احساس می کنید خفیف، سوزشی و یا تیز؟
چگونه درد روی زندگی شما روز به روز تاثیر می گذارد؟
آزمونهای تشخیصی مانند سونوگرافی و انواع دیگر از تصویربرداری برای تشخیص درد تخمدان انجام می شود.

اختلالات و مشکلات تخمدان
کیست تخمدان
کیست، کیسه پر از مایع است که می تواند در تخمدانها تشکیل شده باشد کیست های تخمدان به خصوص در طول سال های باروری در زنان بسیار شایع هستند اغلب آنها، در طی فرآیند تخمک گذاری تشکیل می شوند.تشکیل کیست تخمدان می تواند زمانی که تخمک هنوز آزاد نشده است و یا زمانی که هنوز کیسه نگهدارنده فولیکول تخمک بعد از آزاد شدن تخمک حل نشده اتفاق بیافتد.کیست های تخمدان معمولا هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و خود به خود حل می شوند آنها می توانند هر چند گاهی، ایجاد یک درد مبهم یا اگر دچار پارگی شوند سبب درد شدید می شوند. اکثر کیست‌ها بی‌خطر هستند، البته کیست‌های بزرگتر (به ویژه کیست‌های با قطر بیشتر از 5 سانتی متر) باید طی عمل جراحی خارج شوند، چون کیست‌های بزرگ باعث پیچش تخمدان و مختل شدن خونرسانی می‌شود.
درمان کیست تخمدان به اندازه و نوع کیست  و علت کیست تخمدان بستگی دارد. بیمار باید در صورت تحمل درد به پزشک مراجعه کند تا تحت بهترین روش درمان متناسب با شرایط خاص خود قرار گیرد.

پوکی استخوان
پوکی استخوان و موارد دیگری چون تغییر خلق‌وخو و گر گرفتگی عموماً از عوارض یائسگی است. کاهش ناگهانی استروژن یکی از ویژگی‌های اصلی یائسگی است. نقش استروژن در پوکی استخوان را به بهترین وجه می‌توان به صورت نبردی بین استئوکلاست‌ها (یاخته‌های استخوان‌شکن یا سلول‌های جذب کننده استخوان) و استئوبلاست‌ها (سلول‌های سازنده استخوان) توصیف کرد. استروژن در جبهه استئوبلاست‌ها قرار دارد و همگام با کاهش آن، استئوبلاست‌ها انگیزه خود برای تولید استخوان بیشتر را از دست می‌دهند. در نتیجه استئوکلاست‌ها با جذب کردن مقدار استخوان بیشتری از استخوان تولید شده توسط استئوبلاست‌ها پیروز میدان می‌شوند.
درمان جایگزینی استروژن در دوران یائسگی از توده استخوان محافظت می‌کند و خطر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را کاهش می‌دهد.

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان بیماری بسیار جدی، اماخوشبختانه نادر است. علائم آن معمولاً تا زمان پیشرفت سرطان و رسیدن آن به مراحل بعدی بروز نمی‌یابد.
برخی علائم سرطان تخمدان:
درد مداوم شکم
سوءهاضمه
نفخ
خونریزی غیرطبیعی رحمی 
نزدیکی دردناک 
از آنجایی که این علائم بسیار شایع و همراه با عارضه‌های دیگر نیز هستند، در اکثر موارد نمی‌توان با اتکا بر آنها سرطان را تشخیص داد. بااین حال باید مراقب بروز چنین علائمی بود و هر گونه مورد غیرعادی را، فارغ از اهمیت ظاهری آن،  با پزشک در میان گذاشت