انواع اختلال در غدد درون ریز :
انواع مختلفی از اختلالات غدد درون ریز وجود دارد.در این مورد شایع ترین اختلال، مربوط به دیابت می شود.
سایر اختلالات غدد درون ریز عبارتند از :
نارسایی غده ی فوق کلیه (آدرنال) : در این نارسائی غده ی فوق کلیه ، هورمون کورتیزول و گاهی اوقات هورمون آلدوسترون را به مقدار بسیار کمی آزاد می کند. علائم این نارسائی عبارت اند از : خستگی ، نارحتی معده ، کم آبی و تغییرات پوستی . بیماری آدیسون نوعی نارسائی غده ی فوق کلیه است.
بیماری کوشینگ :تولید بیش از حد هورمون غده هیپوفیز منجر به فعال شدن بیش از حد غده ی فوق کلیه (آدرنال) می شود. وضعیت مشابهی که سندرم کوشینگ نامیده می شود ممکن است در افراد ، به ویژه کودکان مبتلا به کورتیکو استروئید رخ دهد.

ژیگانتیسم ( آکرومگالی) و سایر مشکلات هورمون رشد : اگر غده هیپوفیز باعث تولید بیش از حد هورمون رشد شود ، استخوان ها و قسمت های مختلف بدن کودک ممکن است به طور غیر طبیعی سریع رشد کنند. همچنین اگر سطح هورمون رشد بیش از حد کم باشد ، رشد قدی یک کودک می تواند متوقف شود.

هیپرتیروئیدیسم ( پر کاری تیروئید ) : در این اختلال غده ی تیروئید مقدار بسیار زیادی هورمون می سازد، و باعث کاهش وزن، افزایش ضربان قلب، عرق کردن و عصبی شدن فرد می شود. شایع ترین علت برای بیش فعالیت تیروئید، اختلال خود ایمنی است که بیماری گریوز نامیده می شود.
هیپوتیروئیدیسم ( کم کاری تیروئید ) : در این اختلال غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. و باعث ایجاد خستگی، یبوست، خشکی پوست، و افسردگی می شود. غده ی تیروئیدی که فعالیت کمی داشته باشد،  می تواند باعث کند شدن رشد در کودکان شود. برخی انواع کم کاری تیروئید در زمان تولد ایجاد می شوند..
هیپوپیتویتاریسم (کم کاری غده ی هیپوفیز) : در این اختلال غده ی هیپوفیز مقدار بسیار کمی هورمون آزاد می کند و یا ممکن اصلا هورمونی آزاد نکند. این اختلال دلایل بسیار مختلفی می تواند داشته باشد. عادت ماهانه ی زنان در این شرایط ممکن است متوقف شود.
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) : این اختلال که به آن تنبلی تخمدان نیز گفته می شود باعث تولید بیش از حد آندروژن ها می شود که در رشد و خارج شدن تخمک ها از تخمدان اختلال ایجاد می کنند ، PCOS عامل اصلی ناباروری است.
نئوپلازی چندگانه اندوکرینMEN I , II  : این اختلالات نادر هستند، وضعیت های ژنتیکی هستند که در بستگان دیده می شوند و باعث ایجاد تومورهایی در پاراتیروئید، فوق کلیه، غدد تیروئید می شوند، و موجب تولید بیش از حد هورمون می شوند.
بلوغ زودرس بلوغ زودرس غیرطبیعی زمانی رخ می دهد که غدد به بدن پیغام دهند تا هورمون های جنسی را زودتر از زمان مقرر ترشح کنند.